Nopeammin, korkeammalle, voimakkaammin! Olympialaisten motto on aina kirvoittanut ihmisiä yhä parempiin suorituksiin niin kilpakentillä kuin pulpeteissakin. Jossain tulee kuitenkin katto vastaan ja nopeusmittari nakuttaa tappiinsa. Lepo!
Oletko istunut pulpetissa katsellen käteesi saamaasi koepaperia? Numero jäi alle kaikkien odotusten ja todistukseen tuleva arvosana hirvittää. Siinähän istut ja mietit muutamaa koetta edeltävää iltaa, jolloin tuli justiinsa se Terminator viitonen telkkarista ja kirjahylly näytti kaipaavan siivousta. Nuortenillankin jatkot biljardin parissa venähtivät perjantaina turhan pitkiksi. Tutkailet koetta yhä uudelleen ja toteat, että arvostelu on julmasti oikeassa. Enempää et olisi tästä kokeesta ansainnutkaan.
Itselleen voit aina jotenkin tapahtuneen selittää, mutta vanhemman kohtaaminen kotiovella puistattaa. Nyt taisivat palaa kaikki vapaudet hengailla kavereiden kanssa, ja kotiintuloajat varhaistuivat vähintään neljällä tunnilla.
Jutussa rohkaistaan hoitamaan asiamme, niin työmme kuin koulunkäyntimmekin, niin hyvin kuin mahdollista, mutta myös muistutetaan mm, että koulua käydään elämää varten, eikä elämää koulua varten. Lusmuilla ei pidä, mutta koulunkäyntiäkin kannattaa katsoa taivaallisesta näkökulmasta käsin. Tilaa Nuotta ja lue lisää koulumaailman paineista Nuotan numerosta 2/2009!

